Loader

Bir günde renk değişimi tuttu, şeker pembe kaplama moda oldu

Bir günde renk değişimi tuttu, şeker pembe kaplama moda oldu

Dolmuşlardaki reklam giydirmesiyle başlayan folyo kaplama işi moda olup fiyatı milyon dolarlara çıkan Bentley’e bile sıçradı. 1500-2500 liraya yapılan kaplamada en sevilen renkler mat siyah, mat beyaz ve Galatasaraylı Caner’in de seçtiği şeker pembe…

Haber Kaynağı: Radikal

İSTANBUL – Bir otomobilin tamamen renk değiştirme işlemi en az bir haftayı, fiyatı ise 8 bin lirayı buluyor. Renk değiştirme işlemini bir günde, üstelik üçte bir fiyatına yaptırmak bundan iki yıl önce pek de akla gelmezdi. Ama son dönemde trafikte oldukça sık görülen mat siyah ve mat beyaz araç sahipleri bunu keşfetti.
Bundan 7-8 yıl önce Taksim dolmuşlarına yapılan reklam giydirmesiyle başlayan folyo kaplama şimdi Türkiye’de fiyatı milyon dolara ulaşan Bentley, Lamborghini, Porsche ve Ferrari gibi süper lüks araçlara uygulanıyor. Motosiklet dahil, her araca yapılan kaplama yurtdışında başladı. Türkiye’de gençlerin spor otomobillerinde kullanarak keşfettiği kaplama modası en çok ünlülerin işine yarıyor. Ünlüler, futbolcular ve işadamları yüz binlerce dolarlık otomobillerini ya rengini sevmediği için ya da farklı görünmek için değiştiriyor.

Yine Paris Hilton’un işi
Son iki yıldır özellikle mat siyah ve mat beyazdan oluşan kaplama işi bu yılın başında kırmızı, turuncu ve şeker pembeyle iyice renklendi. Yurtdışında pembe renk Paris Hilton’un kendisine 200 bin dolar vererek aldığı pembe Bentley’den sonra patladı. Türkiye’de de Kendi isimli popçu ve Galatasaraylı Caner Erkin’in Audi A5’ini pembe yapmasıyla pembe renk modası başladı. Şimdi kaplama şirketlerinin en çok yaptığı beş renkten biri pembe oldu. Esra ve Ceyda Ersoy kardeşler de lacivert Cherokee ciplerini pembeye çevirdi. 

Güneş ve çamurdan koruyor
Folyo kaplama aracın istenirse tamamına istenirse sadece tek parçasına veya araç içine uygulanabiliyor. Renk skalasından seçilen herhangi bir renk folyo yurtdışından getirtilebiliyor. Araç folyo kaplı olduğunda yazın güneşin zararlı ışınlarından, kışın kar ve çamurun boyaya vereceği zarardan korunuyor. Boya kuş pisliği ve ufak taş çiziklerinden de etkilenmiyor.

Nasıl kaplanıyor?
Kaplanan otomobilde boya, fırça ve sünger çiziğinden etkilenmediği için boya koruma giderinden de tasarruf ediliyor. Folyo çıkarıldığında ise aracın boyası ilk günkü canlılığında kalıyor ve ikinci el değeri artıyor. Araç kaplama işinde garanti de seçilen malzemeye göre 5-10 yıl arasında değişiyor.
Önce aracın kaplanacak kısımları belirlenip renk seçimi yapılıyor. Ardından kaplanacak yüzey temizleniyor. Varsa kaplanacak yüzeydeki şekil bozuklukları (ezikler, göçükler, girinti çıkıntılar vs.) gideriliyor. Kaplama sırasında kapı kolları, aynalar ve kaplamaya engel olacak diğer parçalar çıkarılıyor. Oda sıcaklığında kaplamaya hazır hale getirilip işlem gerçekleştiriliyor. Kaplamadan sonra araç farklı renkle kaplanmışsa ilgili Trafik şubesinde ruhsatta gerekli değişiklik için işlemler yapılıyor.

Ruhsat da değişiyor
Kaplanan otomobil ruhsata iki renk olarak yazılıyor. Muayene istasyonuna gidip EK-1 belgesi doldurularak araç tespiti yapılıyor ve aracın kaplandığı belirtiliyor. Trafik şubesinde ruhsat üzerinde de bu değişim belirtiliyor. Ruhsat değişimi masrafı 150-250 lira arasında değişiyor.

‘Sıfır aracı getirip kaplatıyorlar’
Fark Folyo Kaplama yetkilileri son 1.5-2 yıldır sektörün hızla geliştiğini söylüyor. Kaplama özellikle lüks araçlardan daha çok talep görüyor. Hatta aracını alır almaz kaplamaya getirenler bile olduğu belirtiliyor. Fark Folyo’da bu yıl kaplanan beş araçtan dördünü mat siyah ve beyaz oluştururken şimdi mat kırmızı, pembe ve turuncu revaçta. En çok ciplerde kaplama tercih ediliyor. 

Haftada üç kaplama
Lüks araç galerisi de olan Fark Folyo, hem sattığı araçlara hem de dışarıdan gelenlere kaplama yapıyor. Şirket haftada üç araç kaplıyor. Fiyatları ise 1000-2 bin lira arasında değişiyor. Şirket anlaşmalı servislerde kaplama yapmak için Ankara’daki müşterilere kadar gidiyor.

Esra-Ceyda kardeşler de pembeci
Türkiye’de Lincoln Navigator’le pembe kaplamayı ilk kez uygulayan şirket Birkamask’tı. Birkamask şimdi de Burger King reklamlarında da oynayan program sunucuları Esra ve Ceyda Ersoy kardeşlerin Jeep Cherokee marka ciplerini pembeye çevirdi. Birkamask yetkilileri özellikle üst segment araçların kaplamaya geldiğini belirterek, şimdiye kadar Ford, Tofaş gibi otomobilleri hiç kaplamadıklarını en ucuz aracın BMW olduğunu söylüyor.
Birkamask işadamlarının da Range Rover marka ciplerinin rengini değiştirdiğini belirtiyor. Bir dönem siyah olarak çıkan BMW X6’lar beyaza dönüştürülüyor. Beyaz araçlar da siyaha çevriliyor. Birkamask, A-C sınıfı araçları 1400-1650 TL, C-E sınıfı sedanları 1650-1850, cipleri ise 1850-2 bin 250 liraya kaplıyor. Altı kişilik eğitimli ekip bir otomobili 18 saatte kaplıyor.

Ağaoğlu da mat siyah yaptırmış
Protac Kaplama 2002 yılından bu yana araç kaplaması yapıyor. Şirket özellikle futbolcular ve ünlülerden çok talep alıyor. Protac’ın kapladığı araçlar arasında Fenerbahçeli Emre Belözoğlu’nun Mercedes cipi ve Fenerbahçeli kaleci Volkan Demirel’in mat siyah Lamborghini’si de var. 

Altın kaplama Bentley
Protac ayrıca Magnum’un bu yıl çekilişle hediye edeceği Bentley’i de Algida için altın renginde kaplamış. Protac bir Ferrari’yi, Ali Ağaoğlu’nun sarı renkli Lamborghini’sini ve Seda Sayan-Sinan Engin çiftini oğlu Oğulcan’ın Audi R8’inin de rengini mat siyah yapmış.

Üst